Véget ér Amerikában a „woke” őrület? A McDonald's törheti meg a jeget

2025. január 19. 06:16

Egyre több nagy amerikai cég kezd kifarolni a woke utcából, és már nem származás alapján osztogatják az állásokat.

2025. január 19. 06:16
null
Veszprémy László Bernát
Veszprémy László Bernát

A McDonald’s a legújabb azon cégek sorában, akik felhagynak a sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás (diversity, equity, inclusion, vagyis DEI) iránti elkötelezettséggel, mivel a konzervatív körök ellenállása a DEI-politikákkal szemben – amelyeket kritikusai gyakran „woke”-nak neveznek – tovább erősödik. 

Történik ez most azzal a hullámmal szemben, amely 2020-ban az amerikai vállalatok körében az akkori BLM-es, antirasszista tüntetések nyomán számos „sokszínűségi vállalást” eredményezett.

Mint a Forbes hasznos kronológiai felsorolásából kiderül, a hónap elején a McDonald’s bejelentette, hogy megszünteti a sokszínűségi célkitűzéseket, továbbá felhagy a vállalati demográfiai adatokat mérő külső felméréseken való részvétellel, és átnevezi sokszínűségi csapatát. A vállalat döntését az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának határozatával indokolta, amely megszüntette az egyetemi pozitív diszkriminációt, valamint hivatkozott más nagyvállalatok hasonló DEI terén való visszalépéseire.

Ezt megelőzően a Walmart is bejelentette, hogy felhagy DEI-re vonatkozó kötelezettségvállalásaival. 

Ez magában foglalja egy antirasszista nonprofit szervezetben való részvételét, valamint bizonyos LGBTQ-tematikájú termékek harmadik féltől származó értékesítésének megszüntetését a weboldalukon, továbbá a Human Rights Campaign külső felméréseiben való részvétel megszüntetését és a „sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás” kifejezés fokozatos eltávolítását a vállalati dokumentumokból.

A Boeing hasonló lépése mögött álló indoklás különösen figyelemre méltó. A Boeing megszüntette globális sokszínűségi, esélyegyenlőségi és befogadási osztályát, és annak munkatársait az emberi erőforrások osztályára irányította át, hogy a tehetség alapján történő felvételre és a munkavállalói tapasztalatokra (!) koncentráljanak – számolt be róla a Bloomberg. Ezek szerint tehát a repülőgépeket gyártó vállalat eddig nem a tehetséges és a tapasztalatra koncentrált – ennek logikus következményeit mindenki levonhatja.

De mi az a DEI?

A sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás (DEI) politikái – amelyek magukban foglalhatják a munkáltató által előírt sokszínűségi képzéseket, a kisebbségi csoportok számára létrehozott erőforrás-csoportokat, valamint az igazságosságra irányuló kötelezettségvállalásokat a munkaerő-felvételben (értsd: pozitív diszkrimináció) – 2020-ban, az afro-amerikai George Floyd rendőrségi meggyilkolása után terjedtek el széles körben az amerikai vállalati szférában. 

Az utóbbi időben azonban ezek a programok jogi és politikai kihívásokkal, 

valamint a konzervatív kritikusok és a szólásszabadság-pártiak ellenállásával szembesültek, akik szerint a DEI-politikák rasszisták és „woke”-nak minősíthetők. A DEI-ellenes kampány legszókimondóbb támogatói között van Bill Ackman és Elon Musk milliárdos.

Mint lapunk is megírta, ennek egy különösen fontos területe egyébként az egyetemi élet.

Ezt is ajánljuk a témában

Hajdú Tímea kiváló cikke szerint az egyetemek intézményesítették az identitáspolitikát, és létrehozták az úgynevezett DEI osztályokat, amelyek a rövidítésnek (diversity, equity, and inclusion) megfelelően a sokszínűség, az egyenlőség és a befogadás elvét vannak hivatva szolgálni a kampuszon. Sok esetben azonban csak arra jók, hogy vizsgálatokat folytassanak olyan személyekkel szemben, akiket rasszistának nyilvánítottak. Az olyan elit egyetemek, mint a Harvard, még kurzusokat is tartanak, hogy saját sokszínűség-tisztviselőket neveljenek ki.

Az elit egyetemek, hogy növeljék a „sokszínűséget”, olyan szakokat hoztak létre, mint a gender-, queer-, feminizmus-, zöld- és egyéb tanulmányok, 

amelyek valódi tudás átadása helyett gyakorlatilag aktivizmusra nevelik a diákokat. Mivel nem igényelnek valódi tudást – mutat rá Victor Davis Hanson amerikai történész az American Greatness oldalon –,  bárkit felvehetnek rájuk.

Az egyik emlékezetes példa volt, amikor tavaly ilyenkor lemondott a neves Harvard Egyetem rektora, Claudie Gay. Ez azt követően történt, hogy Gay nem volt hajlandó elítélni az antiszemitizmust, majd kiderült, hogy plagizált a doktorijában, ám ezt követően sem akart lemondani, míg nem az egyetem finanszírozói nyomást gyakoroltak rá. Sok megszólaló úgy látta, Gay a DEI elvei alapján került pozíciójába még 2023 nyarán, és nem teljesítménye alapján, mely egyébként objektíve igen kevés.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Nyitókép: Wikimedia Commons

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Swansea2688
2025. január 19. 11:32
"McDonald’s a legújabb azon cégek sorában, akik felhagynak a sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás (diversity, equity, inclusion, vagyis DEI) iránti elkötelezettséggel" Cégek, AMELYEK! Egy cég nem ember! Akkor sem az, ha emberek alkotják, ezért nem alkalmazunk rá személyes névmást, tetszik érteni?!
Chekke-Faint
2025. január 19. 11:21
Már sok helyen Wokádtak tőle...DDD
august
2025. január 19. 11:06
Már elkezdődtek a felvonulások, ahol Trump és Musk távozását követelik, közben az x-en ilyesmi képek vannak - https: //pbs.twimg.com/media/GhmC4WUWIAEZyiL?format=jpg&name=small
2025. január 19. 09:55 Szerkesztve
De egy patrióta nem felejt. McDonalds, Adidas, Heineken, Wolkswagen, Netflix, Disney stb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!